Przechowywanie makaronu. Jak długo i bezpiecznie przechowywać gotowany makaron?
ARTUR TOPOLSKI • dawno temuPrzechowywanie makaronu suchego jest niezwykle proste, niestety kiedy ugotujemy makaron i okaże się, że było go za dużo, nie wiemy jak przechowywać taki produkt, aby był dla nas bezpieczny. Najważniejszą zasadą jest to, aby ugotowany makaron przechowywać w lodówce.
Przechowywać w lodówce, ale ile dokładnie?
Ugotowany makaron jest produktem o dużej wilgotności. Dlatego właśnie makaron musi być przechowywany w warunkach chłodniczych. Zawartość wilgoci w ugotowanym makaronie może powodować wzrost pleśni. Taki proces jest zahamowany w momencie, kiedy przetrzymujemy produkt w temp. poniżej 4 st. C.
Głównym elementem, który wskazuje nam, jak długo możemy przechowywać dany makaron, jest jego skład. Bardzo istotne jest to, jaki składnik jest głównym, tzn. na bazie czego makaron był robiony, np. soczewica, pszenica, czy zawiera jaja i w jakiej ilości. Poniżej przedstawiam wam listę kilku najpopularniejszych makaronów wraz z orientacyjnym czasem przechowywania ich w warunkach chłodniczych.
• Świeży makaron domowy pszenny – 4–5 dni,
• świeży makaron kupiony w sklepie – 1–3 dni,
• gotowany makaron pszenny – 3–5 dni,
• makaron na bazie soczewicy, grochu lub fasoli – 3–5 dni,
• makaron bezglutenowy – 3–5 dni,
• makaron tortellini lub inny tego typu nadziewany makaron – 3–5 dni,
• lasagne lub inny tego typu makaron z sosem – 5 dni.
Ważne, aby pamiętać, że są to teoretyczne ramy czasowe. Każdy makaron przed podaniem należy spróbować, obejrzeć, powąchać i upewnić się, że w czasie przechowywania nie rozpoczęły się żadne procesy psucia.
Jak poznać, że makaron nie nadaje się już do spożycia?
Pierwszymi krokami, które podejmujemy, aby sprawdzić, czy makaron jest świeży, jest ocena wizualna i ocena zapachu. Jednak najbardziej popularnymi objawami tego, że makaron jest już nieświeży, są: pojawienie się śluzu oraz lepkość powierzchni makaronu. Te dwa czynniki zachodzą zazwyczaj jeszcze przed pojawieniem się pleśni na ugotowanym makaronie. Również sama barwa makaronu może się różnić – często kolor zmienia się na szarawy lub białawy odcień. Takie cechy makaronu świadczą o tym, że nie nadaje się on do spożycia i powinien jak najszybciej znaleźć się w koszu na śmieci.
Dowiedz się więcej: Makaronowe ABC – jak gotować i łączyć makaron z sosami?
Co się stanie kiedy zjesz nieświeży makaron?
W momencie spożycia starego makaronu możemy nabawić się zatrucia pokarmowego od lekkiego do cięższego, w zależności, ile zjedliśmy nieświeżego makaronu i jak daleko procesy gnilne zaszły, jakie pleśnie na makaronie wyrosły lub jakie bakterie się namnożyły.
Do najczęstszych objawów zatrucia pokarmowego zaliczamy: problemy żołądkowo-jelitowe powodujące rozstrój żołądka, wymioty oraz biegunkę. Jeżeli w makaronie, który zjadłeś, znajdowały się również inne składniki, np. mięso czy produkty mleczne, istnieje prawdopodobieństwo, że możesz być narażony na działanie takich bakterii jak: Salmonella, Campylobacter, Clostridum czy Listeria.
Autorem tekstu jest Artur Topolski.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze