Herbata. Co się stanie, kiedy przedawkujesz swoją ulubioną herbatę?
ARTUR TOPOLSKI • dawno temuCzy herbata może nam zaszkodzić? Wiele osób jest zdania, że herbata jest zdrowszym wyborem jeżeli chodzi o ciepłe napoje. Wybieramy wtedy herbaty zielone, owocowe czy ziołowe, ale niewiele z nas zdaje sobie sprawę z tego, że nadmiar takich napojów w naszej diecie może powodować problemy zdrowotne. Nawet herbaty ziołowe, które uznajemy za bardzo zdrowe, mogą źle na nas wpływać. Tak samo herbata zielona czy czarna.
O czym powinieneś pamiętać, decydując się na herbatę?
Mimo że badania pokazują, że liście herbaty wykazują działanie prozdrowotne, powinniśmy zachować umiar z jej spożywaniem. Mówiąc umiar, mamy na myśli nie liczbę wypitych dziennie filiżanek, ale systematyczne oraz rozsądne stosowanie tego typu napojów, które pozwala na uniknięcie wystąpienia negatywnych skutków ubocznych.
Bardzo ważne jest, aby nie podawać herbaty dzieciom poniżej 3. roku życia. Dla tak małych dzieci są dedykowane specjalne herbatki, które bez obaw można podawać, ale jeżeli przyjdzie kiedyś komuś pomysł, aby małemu dziecku podać napar z czarnej herbaty, to należy taką osobę natychmiast uświadomić o możliwych konsekwencjach takiego zachowania. Bezpieczną ilością herbaty, którą możemy w ciągu dnia spokojnie przyjmować, są dwie filiżanki.
Jakie są skutki uboczne przyjmowania zbyt dużych ilości herbaty?
Do najczęściej występujących objawów, które pojawiają się u osób, w których diecie pojawiają się za duże ilości herbaty, należą:
– zaburzenia wchłaniania żelaza,
– uczucie niepokoju,
– bóle głowy,
– problemy ze snem,
– dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Na które herbaty powinniśmy najbardziej uważać?
1. Herbata czarna. Podstawowym skutkiem ubocznym, który występuje po nadmiernym spożyciu herbaty, jest pobudzenie oraz możliwe problemy z zaśnięciem. Duża ilość garbników zawarta w czarnej herbacie może powodować problemy z przyswajaniem żelaza z przyjmowanych przez nas produktów żywnościowych. Takie działanie niestety może doprowadzić do wystąpienia anemii. Zawarta w herbacie kofeina (w 100 g herbaty znajdziemy ok. 11 mg kofeiny), która jest odpowiedzialna za pobudzenie organizmu, w większych ilościach może u osób z nadciśnieniem wywołać nadmierne podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi.
2. Herbata zielona. Mimo że ta odmiana herbaty jest uważana za jedną z najzdrowszych, jakie występują, należy zachować umiar z jej spożywaniem. Nadmierne spożycie zielonej herbaty, może wywołać takie same skutki jak w przypadku przedawkowania herbaty czarnej. Z racji tego, ze zielona herbata jest doskonałym źródłem antyoksydantów, nie należy z niej w ogóle rezygnować. Warto wprowadzić ją do swojej diety, ale należy się stosować do zaleceń. Zielona herbata będzie działała na nas dobroczynnie w momencie kiedy będziemy spożywać do 2 filiżanek zielonej herbaty dziennie.
3. Herbatki ziołowe. W ostatnim czasie napary ziołowe wracają do łask. Coraz więcej osób wierzy w ich drogocenne właściwości, z których korzystały nasze babcie. Niestety, ale musimy pamiętać, że niektóre z ziół w połączeniu z przyjmowanymi przez nas lekami mogą wchodzić w reakcje w organizmie i potęgować działanie skutków ubocznych, przez co mogą poważnie nam zaszkodzić. Po zioła powinniśmy sięgać ze szczególną ostrożnością. Mogą powodować odwodnienia, czy też przyczyniają się do ograniczenia zdolności wchłaniania składników odżywczych. Nawet znane i teoretycznie uznawane za bezpieczne takie zioła jak: melisa, lipa czy kwiat głogu w nadmiarze mogą prowadzić nawet do gwałtownych skoków ciśnienia tętniczego krwi.
4. Herbatki owocowe. Skutki uboczne picia zbyt dużych ilości herbatek owocowych obejmują przede wszystkim spożycie zbyt dużej ilości cukrów, barwników, konserwantów i innych niepożądanych składników dodawanych do tego typu herbatek. Decydując się na taki napój, powinniśmy uważnie czytać etykietę, aby wybrać najlepszy produkt.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze