Świeżość jaj. Jak sprawdzić, czy jajko jest świeże?
ARTUR TOPOLSKI • dawno temuCzy można sprawdzić stan świeżości jaja? Jaja są jednym z najpopularniejszych produktów spożywczych. Znajdują się w praktycznie każdej kuchni. Niestety, ale nie wiemy po wyjęciu jajek z opakowania i umieszczeniu ich w lodówce, jaka jest ich data ważności, następnie dochodzą do nich jajka z innych opakowań, mieszają się z sobą i w takim momencie nie wiemy, które są starsze, a które nowsze.
Bardzo ważne jest, aby sprawdzać stan świeżości jaj. Niestety, ale w momencie, kiedy dodamy takie jajko np. do ciasta bez wcześniejszego sprawdzenia, możemy popsuć całą naszą dotychczasową pracę i zaczynać wszystko od nowa, przez właśnie popsute jajko. Właśnie dlatego poniżej chcę ci przedstawić kilka sposobów na to jak ocenić stan świeżości jaj.
Przyjrzyj się, jaką barwę ma żółtko
Niektóre osoby są zdania, że im bardziej jaskrawe lub pomarańczowe jest żółtko, to jajko jest świeższe. Niestety, ale nie ma na tę teorię żadnych naukowych potwierdzeń. Może być to związane ze sposobem żywienia danej kury, niż miałoby to świadczyć o możliwości jajka do spożycia. Niemniej jednak okazuje się, że barwa żółtka przy sprawdzaniu jego przydatności do spożycia jest bardzo ważna. Kiedy stwierdzić, że jajo nie nadaje się do spożycia, kierując się tylko kolorem żółtka? W momencie kiedy zauważymy, że barwa żółtka zmienia kolor na brązowy lub widoczne są niebieskie odcienie. Taka sytuacja może świadczyć o tym, że w jajku rozpoczęły się procesy gnilne. W takim przypadku jajko powinno jak najszybciej znaleźć się w koszu na śmieci.
Skup się na zapachu
Mówi się, ze metoda sprawdzania świeżości jaj za pomocą węchu jest najpopularniejsza. Można stwierdzić, że jest też ona jedną z lepszych metod. Każdy inny, obcy zapach, który poczujemy po wybiciu jajka ze skorupki, powinien taką sztukę kwalifikować do utylizacji. Najczęściej w momencie kiedy jajko jest zepsute, wydziela się z niego przykry, nieprzyjemny zapach, który większość określa jako „zapach tradycyjnego zbuka”. Taki zapach jest związany z tym, że w starym jajku zachodzą zmiany, podczas których wytwarza się bardzo nieprzyjemny dla nas pod względem zapachu siarkowodór.
Jaka jest konsystencja białka?
Po wybiciu świeżego jajka na spodek widzimy zwartą strukturę białka otaczającą żółtko, które również jest zwarte, jędrne i wypukłe. W przypadku jajka starego te cechy są zupełnie inne. Im dłużej jajko jest przechowywane, tym białko staje się bardziej rozlane i wodniste, a żółtko jest bardziej płaskie, choć również nierzadko zdarzają się sytuacje, w których żółtko jest rozlane i połączyło się z białkiem.
Co zrobić kiedy ugotowałeś jajko, ale wcześniej nie sprawdziłeś jego świeżości?
W takim przypadku najważniejsze jest sprawdzenie, w jakiej płaszczyźnie znajduje się żółtko. Kiedy jajko, które stwierdziliśmy, że ugotujemy, było świeże, to żółtko powinno znajdować się w centralnej części jajka. Kiedy będzie one na samym dole, może okazać się, że takie jajko leżało w lodówce dłużej, niż nam się wydawało.
Odczytaj datę ważności jajka z opakowania
Coraz więcej osób woli jednak kupować jajka w marketach, niż szukać lokalnych dostawców, którzy będą nam oferować ekojajka. W takim przypadku musimy uważnie sprawdzić datę ważności znajdującą się na opakowaniu. Dlaczego? Ponieważ niektórzy producenci na opakowaniu deklarują, że jajka z ich zakładu mają datę przydatności do spożycia nawet do 30 dni. Wybierajmy zawsze te z krótszą datą ważności i zwracajmy szczególną uwagę, skąd nasze jaja pochodzą. Jajka oznaczone 0 pochodzą z chowu ekologicznego, a im numer na skorupce jest wyższy, tym poziom warunków hodowlanych jest coraz niższy.
Ciężko ci się obiera jajko ze skorupki? To dobrze!
Kiedy po ugotowaniu jajka okazuje się, że bardzo ciężko jest je obrać ze skorupki, to dobrze świadczy. Świeże białko jaja wiąże się mocno ze skorupą za pomocą kreatyny. Im jajko dłużej jest przechowywane, tym to połączenie między skorupką a białkiem słabnie i jajko, które dłużej jest przechowywane, obiera się lepiej.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze